21 października 2015 r. w siedzibie naszej biblioteki odbyło się pierwsze spotkanie w ramach sieci współpracy bibliotekarzy powiatu mławskiego. Ustalono temat spotkań, plan oraz harmonogram pracy sieci. Zatwierdzony przez wszystkich temat „Jak zainteresować dzieci i młodzież książką”, wpisuje się w jeden z kierunków polityki oświatowej państwa, określony przez MEN na rok szkolny 2015/2016.

W trakcie spotkania dyskutowaliśmy o sposobach zainteresowania dzieci i młodzieży czytaniem książek oraz uczestnictwa w imprezach. Każda z Pań przedstawiła wypracowane przez siebie metody. Najczęściej są to: koła przyjaciół biblioteki, spotkania z ciekawymi ludźmi, konkursy, wystawki. Aby dzieci i młodzież wypożyczała książki należy kupować poszukiwaną przez nich literaturę. Zadanie to zapewne wspomoże Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa i środki finansowe jakie są z nim związane. Wobec tego rozważałyśmy, w jaki sposób pozyskać informację na temat preferencji czytelniczych.

Drugą część spotkania stanowiły warsztaty plastyczne – Kreatywny nauczyciel-kreatywny uczeń poprowadzone przez Renatę Jurczyńską z ZS nr 2 w Mławie. Pani Renata nauczyła nas sposobu tworzenia kompozycji z barwnych, jesiennych liści. Może to stanowić ciekawą propozycję przyciągnięcia młodzieży do biblioteki, integracji grupy, poznania nowych technik prac warsztatowych. Zajęcia plastyczne mogą stać się okazją do dyskusji na temat książek wartych przeczytania oraz zwyczajnie zaprzyjaźnienia się z biblioteką.