2 grudnia 2016 r.  pracownicy naszej biblioteki uczestniczyli w Spacerku po Mławie- Szlakiem słynnych Mławian zorganizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną i Stację Naukową im. Herbsta, której dyrektorem jest dr Leszek Zygner.  Poznaliśmy kilka sylwetek znanych Mławian, których losy w sposób szczególny wpisały się  w historię naszej Małej Ojczyzny.

Przechadzając się mławskimi uliczkami zatrzymywaliśmy się obok kamieniczek, w których mieszkali: Józef Ostaszewski- lekarz internista, działacz społeczny, historyk, regionalista a zarazem dziennikarz i wydawca regionalnej prasy; Adrian i Janina Laskowscy- małżeństwo lekarzy; doktor Józef Witwicki. Na dłuższą chwilę zatrzymaliśmy się na Starym Rynku, gdzie mieszkała jedna z najbogatszych rodzin żydowskich- Alterowie. Na tej samej ulicy pod nr 2 mieszkała Zuzanna Morawska- pisarka i patriotka związana z Mławą. Jej imię nosi Szkoła Podstawowa nr 7 w Mławie.

Spacerek z dr Zygnerem jak zawsze zgromadził rzeszę miłośników historii: uczniów, nauczycieli, emerytów, którym nie straszna była zimowa aura.