W miesiącu listopadzie z okazji Roku dla Niepodległej, Biblioteka Pedagogiczna w Mławie włączyła się w obchody 100- lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wyrazem tego były aktywny udział      w uroczystościach szkolnych przygotowanych z tej okazji. Wśród nich należy wymienić:

Międzyszkolny konkurs wiedzy o Polsce, zorganizowany 7 listopada w ZPO nr 1 w Mławie. Skierowany do uczniów klas czwartych ze szkół powiatu mławskiego. Zawodnicy z poszczególnych grup losowali pytania na tablicy interaktywnej, następnie sprawdzali poprawność odpowiedzi również na tablicy. Każda drużyna miała możliwość naradzenia się. Rywalizację zawodników oceniało juryw składzie: Maria Świtoń- dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, Agata Mierzwa- kierownik Biblioteki Pedagogiczneji Urszula Smolińska- wicedyrektor ZPO nr1 w Mławie.

27 listopada w Sali Kina Kosmos odbył się spektakl Niepodległa, w którym na zaproszenie organizatorów miała przyjemność uczestniczyć Agata Mierzwa i Bogumiła Pawłowska. Piękne widowisko słowno -muzyczne w wykonaniu uczniów Zespołu Szkól nr 4 w Mławie, było podróżą po historii Polski od czasów średniowiecza i wprowadziło w zachwyt liczną  publiczność mławskiego kina.

28 listopada w Szkole Podstawowej nr 6 uczniowieklasVIb, VIIc i IVd przygotowali spektakl słowno muzycznyBez tej miłości niemożna żyć…,na który zaprosili kierownika mławskiej Biblioteki Pedagogicznej. Agata Mierzwa włączając się w tę piękną wieczorną atmosferę,recytując wiersz Ojczyzna z tomiku Polskie serce, poetki regionalnej Heleny Grąckiej.

29  listopada  w bibliotece ZPO nr 3 zorganizowany został wieczór poetyckiMamy szczęście…, przygotowany przezuczniów klasIVa, IVd,IV e i IVs. Podczas spotkania dzieci pokazały swoją miłość do Ojczyzny słowem, piosenką i grą na gitarze. Uczniowie zaprezentowali również swoje wiersze, listy do Polski i życzenia dla Ojczyzny, podkreślając, że mamy wielkie szczęście żyć w wolnej i niepodległej Ojczyźnie. Doceńmy to… Wieczór uświetnili swoją obecnością zaproszeni goście: Maria Świtoń- dyrektor MBP, Agata Mierzwa- kierownik BP oraz Mariusz Lempek- dyrektor Szkoły.