6 marca uczniowie klasy II TI a  i IV TRW, pod opieką wychowawczyń: Anny Tupacz i Jolany Najsznerskiej z ZS nr 1 w Mławie, uczestniczyli w lekcji pt. „Wojenna historia Mławy”. Na zaproszenie kierownik biblioteki- Agaty Mierzwy, zajęcia przeprowadził Janusz Dębski- fotograf, miłośnik historii naszej małej Ojczyzny i tenisa, bo tym od lat zajmuje zawodowo. Młodzież z ogromnym zainteresowaniem wysłuchała wielu ciekawostek o dawnej Mławie, miejscach których często już nie ma lub bardzo się zmieniły. Nasz gość swoje opowieści dokumentował prezentacją zdjęć zatytułowaną „ Mława na zdjęciach z lat okupacji 1939-42”. Wzruszające, a jednocześnie budzące wiele emocji fotografie: ludności, ruin miasta, ulic zasypanych gruzem stanowią ważny dokument tej przerażającej historii okupacji hitlerowskiej. Dla młodzieży zajęcia były dowodem na bestialstwo, jakie niesie ze sobą jakakolwiek  wojna. Słowa „Nigdy więcej wojny”, stanowiły ważną  puentę spotkania.

Na zakończenie uczniowie obejrzeli również wystawę fotograficzną „ Historia Wólki XIX i XX w. ze zbiorów Janusza Dębskiego i Jarosława Janiszewskiego”, którą prezentujemy w czytelni i wypożyczalni naszej biblioteki.