Dobre maniery czyli Savoir-vivre dla dzieci / Grażyna Herbst ; ilustracje Artur Raducha. Kraków : Wydawnictwo Aksjomat, 2017

 

Kto komu pierwszy podaje rękę? Jak ułożyć sztućce na talerzu po posiłku? Jak przyjmować urodzinowe prezenty?

„Dobre maniery” to poradnik, który pomoże dziecku budować dobre relacje z innymi i odnaleźć się w każdej sytuacji. Ta książka uczy, jak od najmłodszych lat być damą i dżentelmenem. Grunt to dobre wychowanie.

Z okładki książki

 

 

 

 

 

Dzieci w sieci czyli Dobre maniery w internecie / Zofia Staniszewska ; ilustrował Artur Nowicki. Katowice :  Wydawnictwo Debit, c2017

 

Czy Twoje dziecko zna zasady savoir-vivre’u? A czy umie z taktem i swobodą poruszać się również w wirtualnej rzeczywistości? Wyjątkowy przewodnik po internetowym życiu przeznaczony dla dzieci i  młodzieży. W przystępny i zabawny sposób zgłębia tajniki etykiety w sieci, zajmując się kulturą wpisów na portalach społecznościowych, blogach oraz użytkowaniem smartfonów i baletów. Porusza temat cyberprzemocy i bezpieczeństwa w internecie.

Z okładki książki

 

 

 

 

 

Mówimy uprzejmie : poradnik językowego savoir-vivre'u / Małgorzata Marcjanik. - Wyd.1, dodruk. Warszawa : Wydawnictwo Naukowe PWN, 2014

Szczegółowo przedstawia zasady grzeczności językowej obowiązujące w relacjach między różnymi osobami, np. przełożonym i podwładnym, i w różnych sytuacjach, np. na ulicy, w sklepie, w windzie. Bogaty w przykłady, uczy, jakimi słowami witać się i żegnać, dziękować i przepraszać albo np.. grzecznie odmawiać. Wiele uwagi poświęcono grzeczności (a także jej brakowi) w mediach. Książkę wzbogacają porady językowe dotyczące różnych aspektów grzeczności językowej.

Z okładki książki

 

 

 

 

 

Sztuka życia czyli Encyklopedia dobrych manier /  Lady Perfect [pseud.]. Warszawa : Wydawnictwo "Elew", 1995.

Czasem denerwują nas nakazy i zakazy, ograniczają normy i przepisy, usztywniają zasady i reguły. Ale… spróbujmy bez nich żyć! Wyobraźmy sobie choćby jeden dzień, w którym wszystko jest dozwolone i nic nie jest zabronione. Każdy może robić co chce, jak chce i kiedy chce. Byłby to zapewne najgorszy dzień w dziejach ludzkości. Czy się nam to podoba, czy nie, żyjąc wśród ludzi musimy przestrzegać praw i zwyczajów. Kto je lekceważy, szybko zostaje zepchnięty na margines życia.

Dobre maniery to nie sztuczny rytuał pozostawiony nam w spadku przez epoki celebrujące konwenanse. To wywodząca się z tradycji praktyczna i niesłychanie przydatna we współczesnym świecie umiejętność właściwego zachowania się w każdej sytuacji. To nie tylko znajomość zasad savoir-vivre’u, ale również sztuka elastycznego ich stosowania, akcentowania własnej indywidualności i osobowości. Dobre maniery nie krępują i nie usztywniają, a wprost przeciwnie – zapewniają swobodę i poczucie bezpieczeństwa, pozwalają na luksus bycia sobą. Dobre maniery to po prostu sztuka życia.

Fragment wstępu

 

 

Bon czy ton : savoir-vivre dla dzieci / Grzegorz Kasdepke ; [il. Ewa Poklewska-Koziełło]. Łódź : Wydawnictwo Literatura, 2018

Co to jest savoir-vivre? Mniej więcej to samo, co bon ton, tylko że trudniej się to wymawia. No dobrze, a co to jest bon ton? Wiedza o tym, jak człowiek dobrze wychowany zachowuje się w różnych sytuacjach. Hm… a kto to właściwie jest ten dobrze wychowany człowiek? Ktoś, kto nie zachowuje się jak małpa i kogo nie trzeba chować do szafy, gdy przychodzą goście. Czyli każdy, kto przeczyta tę książkę i czegoś się z niej nauczy!

Wstęp

 

 

 

 

Savoir-vivre, czyli Jak ułatwić sobie życie / Wojciech S. Wocław.
Olszanica : Wydawnictwo Bosz Szymanik i wspólnicy, 2016

 

Savoir-vivre, czyli jak ułatwić sobie życie to praktyczny poradnik przydatnych w codziennym życiu zasad dobrych manier i grzecznego zachowania. Autor, Wojciech S. Wrocław, pokazuje savoir-vivre nie jako kodeks krępujących, trudnych do zrozumienia norm, lecz jako zbiór praktycznych zasad, które warto znać i stosować dla własnej i innych wygody. Proponuje, aby nasze społeczne relacje opierać na wzajemnym szacunku, empatii, trosce o komforti samopoczucie innych.

Z okładki książki

 

 

 

 

 

Grzeczność w komunikacji językowej / Małgorzata Marcjanik. Warszawa : Wydawnictwo Naukowe PWN, 2007

Praktyczny podręcznik poświęcony grzeczności językowej w komunikacji interpersonalnej, publicznej i masowej!

·         Ujmuje grzeczność w aspekcie opisowym oraz normatywnym

·         Charakteryzuje zmiany, jakie zaszły w polskiej etykiecie językowej po 1989 roku

·         Odwołuje się do przykładów autentycznych wypowiedzi

·         Uczy jak nie popełnić faux pas

Książka polecana jest studentom kierunków filologicznych, dziennikarstwa, zarzadzania i marketingu oraz kulturoznawstwa, a także wszystkim osobom, które dbają o grzeczność w kontaktach zawodowych i prywatnych.

Z okładki książki 

 

Savoir-vivre w życiu zawodowym / Gisela Tautz-Wiessner ; [tł. Anna Biernacka-Świenc]. Wrocław : "Astrum", 2000

Gdy mimo najlepszych kwalifikacji nasza kariera stanęła w miejscu, należy się zastanowić, dlaczego tak się stało? Przyczyną, o której się głośno nie mówi, jest najczęściej brak dobrego wychowania. Sztuka życia, a wiec opanowanie zasad poprawnego postępowania, takt, jak również osobisty urok są dzisiaj kluczem do sukcesu.

W niniejszym poradniku omówiono m.in. takie zagadnienia, jak: wygląd zewnętrzny, obyczaje w miejscu pracy, pielęgnowanie wzajemnych stosunków, poprawne i efektywne komunikowanie się, organizowanie spotkań i uroczystości. Tym, którzy na co dzień obcują      z ludźmi i chcą się dowiedzieć nieco więcej o sztuce autoprezentacji i o tym, jak pozytywnie oddziaływać na innych, autorka podsuwa ciekawe, proste i praktyczne pomysły.

Savoir-vivre w życiu zawodowym adresujemy do osób, które dążą do sukcesu i wiedzą, ze zależy on przede wszystkim od nas samych, oraz wszystkich zainteresowanych poznaniem dobrych manier w miejscu pracy i nie tylko.

Z okładki książki

 

Dobre wychowanie wierszem / Bożena Pierga ; ilustracje Janusz Baszczak. Kalisz : Wydawnictwo Martel, [2017].

Savoir-vivre i kurtuazja. Doskonała to okazja, by przez proste rymowanki wkrótce z dumą stanąć w szranki z najprzedniejszym dyplomatą (ale także z własnym tatą!) i zadziwić wszystkich wkoło swym bon tonem na wesoło.

Z okładki książki

 

 

 

 

 

Opracowała

Bogumiła Pawłowska

 

 

 

 

 

                                  

Copyright