Chcąc w sposób szczególny uczcić 100 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości Agata Mierzwa i Bogumiła Pawłowska- nauczyciele bibliotekarze naszej Filii, prowadziły działania popularyzujące wiedzę na temat historii Polski. Odbywały się one  w ramach cyklu „Rok dla Niepodległej”,w który biblioteka włączyła się już w ubiegłym roku. Podkreśleniu wyjątkowości tego miesiąca służyła dekoracja okien w barwy narodowe oraz prezentacja wystawy „Polskie drogi ku Niepodległości”  będącej kalendarium wydarzeń poprzedzającym to wielkie święto dla każdego Polaka.

Pracownicy odwiedzili wiele szkół i przedszkoli mławskich. Gościli również w swojej siedzibie uczniów ze szkół w Morawach, Dzierzgowa, Dębska. Tradycyjnie spotkania rozpoczynały się „Legendą o Lechu, Czechu i Rusie”, wykorzystując do tego teatrzyk kamishibai. Zajęcia były także okazją do utrwalenia informacji na temat polskich symboli narodowych: godła, flagi i hymnu. Dzieci dowiadywały się, że czerwień symbolizuje waleczność i krew przelaną za Polskę, zaś biel czystość. Elementem stałym spotkań  były kolorowanki o tematyce patriotycznej, quizy i zgadywanki.  Prowadzące wspólnie z dziećmi śpiewały także popularne piosenki m.in. „Jesteśmy Polką i Polakiem” oraz deklamowały wiersz Władysława Bełzy „Kto Ty jesteś?".