8 listopada 2021 r. Bogumiła Pawłowska odwiedziła Publiczne Przedszkole Dzieciątka Jezus w Mławie. W związku ze zbliżającym się Świętem Niepodległości, spotkanie rozpoczęła lekturą wiersza 11 listopada. Następnie za pomocą teatrzyku kamishibai przeczytała legendy o smoku wawelskim i warszawskiej syrence, związane z ważnymi miastami Polski. Dzieci wypowiadały się na temat odwagi szewczyka, niebezpiecznego smoka, postawy syrenki wobec mieszkańców Warszawy. Na zakończenie dzieci wysłuchały wierszy „O polskim patriotyzmie” i „Polska flaga” pochodzących ze zbioru „Polak Mały. Wiersze patriotyczne” Anny Paszkiewicz.

Cytując jeden z wierszy: „dziś patriota nie musi nosić ciężkich karabinów, może mówić z dumą, że ojczyznę swą miłuje, że obchodzi polskie święta i tradycje podtrzymuje”.  Mając na uwadze te słowa, jak co roku okna naszej biblioteki zdobią barwy narodowe.