Komisja Edukacji Narodowej

Wydawnictwa zwarte

Bartnicka, Kalina : Wychowanie patriotyczne w szkołach Komisji Edukacji Narodowej. Wyd. 2. Warszawa :"Żak", 1998.

Borrelly, Jan Aleksy : Plan reformy nauczania elementarnego : odpowiedź na apel Stanisława Augusta Poniatowskiego, skierowany w 1775 roku do wybitniejszych uczonych Europy. Warszawa : Państwowe Zakłady Wydawnictw Szkolnych, 1973.

Chamcówna, Mirosława : Uniwersytet Jagielloński w dobie Komisji Edukacji Narodowej : Szkoła Główna Koronna w latach 1786-1795. Wrocław ; Kraków : Zakład Narodowy im Ossolińskich, 1959.

Droga do Komisji Edukacji Narodowej : wybór materiałów literackich / oprac. Alina Czerwińska ; oprac. graf. Anna Stylo-Ginter. Warszawa : Nasza Księgarnia, 1973.

Dutkowa, Renata : Komisja Edukacji Narodowej : zarys działalności, wybór materiałów źródłowych. Wrocław : Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 1973.

Grabski, Władysław Maria : Prekursorzy idei Komisji Edukacji Narodowej. Warszawa : Wydaw. WSP TWP, 2000.

Grabski, Władysław Maria : U podstaw wielkiej reformy : karta z dziejów Komisji Edukacji Narodowej. Łódź : Wydaw. Łódzkie, 1984.

Instrukcje dla wizytatorów generalnych szkół Komisji Edukacji Narodowej 1774-1794 / oprac. Kalina Bartnicka, Irena Szybiak. Wrocław : Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 1976.

Kuźma, Józef : Nauczyciele przyszłej szkoły. Kraków : Wydaw. Naukowe AP, 2001.

Lipko, Stanisław : Nauczanie geografii w okresie Komisji Edukacji Narodowej. Warszawa : Państwowe Zakłady Wydawnictw Szkolnych, 1973.

Lubieniecka, Janina : Reforma programu szkolnego Komisji Edukacji Narodowej : wybór tekstów. Warszawa : Państwowe Zakłady Wydawnictw Szkolnych, 1962.

Lubieniecka, Janina : Towarzystwo do Ksiąg Elementarnych. Warszawa : Nasza Księgarnia, 1960.

Michalik, Bożena : Dzieje wychowania i szkolnictwa w Warszawie stanisławowskiej. Warszawa : Wydaw. Akademickie "Żak", 2001.

Mitera-Dobrowolska, Mieczysława : Komisja Edukacji Narodowej 1773-1794 : pierwszy urząd wychowania w Polsce. Warszawa : Państwowe Zakłady Wydawnictw Szkolnych, 1966.

Mrozowska, Kamilla : Szkoła Rycerska Stanisława Augusta Poniatowskiego : (1765-1794) . Wrocław [etc.] : Zakład Narodowy im. Ossolińskich. Wydaw. Polskiej Akademii Nauk, 1961.

Słowiński, Lech : Odważni mądrością : o reformatorach edukacji i nauki polskiej w dobie oświecenia. Poznań : Wydaw. Poznańskie, 1988.

Spuścizna Komisji Edukacji Narodowej w dziedzinie wychowania fizycznego : materiały Ogólnopolskiego Sympozjum zorganizowanego z okazji 200 Rocznicy Powstania Komisji Edukacji Narodowej, Warszawa 6-7.XII.1973 r / [red. nauk. Kajetan Hądzelek, Ryszard Wroczyński]. Warszawa : "Sport i Turystyka", 1978.

Szybiak, Irena : Nauczyciele szkół średnich Komisji Edukacji Narodowej. Wrocław [etc.] : Zakład Narodowy im. Ossolińskich - Wydawnictwo Polskiej Akademii Nauk, 1980.

Teofilewicz, Danuta : Działalność Komisji Edukacji Narodowej w województwie podlaskim : 1773-1794. Warszawa : Państwowe Wydaw. Naukowe, 1971.

Wroczyński, Ryszard : Dzieje oświaty polskiej do roku 1795. Wyd. 2. Warszawa : Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1987.

Wroczyński, Ryszard : Dzieje oświaty polskiej. T. 2, 1795-1945. Warszawa : "Żak", 1996.

Artykuły z czasopism

Hądzelek, Kajetan : Aktualność postulatów Komisji Edukacji Narodowej w dziedzinie wychowania fizycznego. Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne, 2005, nr 10, s.4-7.

Kupisiewicz, Czesław : Oświecenie a działalność Komisji Edukacji Narodowej. Edukacja, 2008, nr 3, s. 5-13.

Opracowała:

Bogumiła Pawłowska