W bieżącym roku szkolnym wyjątkowo druga sobota września była dniem Ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. Decyzją Pana Prezydenta Andrzeja Dudy w całej Polsce czytana była powieść Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. Jak co roku nasza biblioteka włączyła się w realizację tej jakże doniosłej inicjatywy. W sobotnie popołudnie, 9 września na zaproszenie Pani Marii Świtoń – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mławie, Agata Mierzwa – kierownik BP w Mławie, brała udział w spotkaniu zorganizowanym w parku miejskim, podczas którego czytała fragment powieści. Następnie w poniedziałek, 11 września kontynuowała obchody wspominanej inicjatywy i zachęcała do obcowania ze słowem pisanym w Zespole Szkół nr 3 w Mławie. Tam w auli szkolnej, na zaproszenie Pani Joanny Czapskiej – nauczycielki języka polskiego i Anny Bogulas – bibliotekarki z tejże szkoły czytała licznie zgromadzonej młodzieży legendę o Janie i Cecylii. Ostatnim dniem obchodów Narodowego Czytania w naszej bibliotece, był wtorek 12 września. Tego dnia A. Mierzwa i  A. Wesołowska - nauczyciel bibliotekarz BP w Mławie czytały również „Nad Niemnem” uczniom ZPO nr 1 w Mławie. Część lektorów była w tym dniu „odziana” w stroje z epoki, dzięki czemu uczniom łatwiej było wczuć się w klimat czytanej powieści. Serdecznie dziękujemy za zaproszenia do uczestnictwa w tak szczytnej akcji promującej nie tylko wartość czytania, ale także polska tradycję i język.