ASYSTENT I KOORDYNATOR RODZINY

 

Wsparcie dziecka w rodzinie i pieczy zastępczej : ujęcie praktyczne / Piotr Domaradzki, Jerzy Krzyszkowski. Łódź : Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, 2016.

„Prawidłowo funkcjonująca rodzina jest wartością nie tylko dla każdego człowieka, lecz także zapewnia ciągłość biologiczną i społeczną oraz wpływa w kluczowy sposób na jakość życia dzieci. Jej znaczenie powoduje, że pomoc rodzinie, która nie jest w stanie sama pokonać trudności życiowych, jest zapisana jako obowiązek w ustawie o pomocy społecznej, a ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej od 2012 r. szczegółowo reguluje publiczne działania w tym obszarze.

Publikacja skierowana jest do asystentów rodzin, koordynatorów pieczy zastępczej i pracowników socjalnych. Opracowanie może być użyteczne dla kierowników jednostek organizacyjnych pomocy społecznej oraz polityków lokalnych nadzorujących działania instytucji operujących w obszarze pomocy dziecku i rodzinie, a także edukatorów kształcących przyszłych pracowników zawodów pomocowych.

Autorami opracowania są: osoba mająca doświadczenie zawodowe w publicznej pomocy społecznej oraz nauczyciel akademicki zajmujący się kształceniem i szkoleniem pracowników socjalnych i polityków społecznych, będący autorem licznych publikacji dotyczących tej sfery działalności praktycznej. Taki skład osobowy pozwolił połączyć wiedzę teoretyczną z doświadczeniem praktycznym i wpłynął na innowacyjny charakter książki”.

Z okładki książki

 

 

 

Rodzina z dziećmi : rodzina dysfunkcyjna : pedagogika, praca socjalna, terapia / Izabela Krasiejko. Rodzina dysfunkcyjna : pedagogika, praca socjalna, terapia. - Wydanie pierwsze. - Warszawa : Difin, 2019.

„(…) Chciałabym podkreślić, że nie było moim marzeniem stworzenie instrukcji obsługi do pracy z rodzinami, lecz dostarczenie wiedzy na temat struktury i funkcji rodziny oraz rekomendacji metodycznych do pracy z nią, umocowanych w przepisach prawa lub wynikających z analizy literatury przedmiotu, z moich przemyśleń lub ze sprawdzonych działań, tzw. dobrych praktyk. (…)”.

Fragment Wstępu

 

 

 

 

 

 

Asystentura w pomocy społecznej : poradnik dla pracowników socjalnych / Anna Dunajska, Daria Dunajska, Beata Klein. Warszawa : Wydawnictwo Verlag Dashöfer, cop. 2011.

„(…) Od kilku lat wprowadzany jest nowy model pracy z rodziną – asystentura rodzin. Jej zadaniem jest bliskie towarzyszenie rodzinie w celu rozwiązywania nurtujących ją problemów, pomocy w wyjściu z trudnej sytuacji życiowej, poprawieniu jej funkcjonowania (by dzieci nie zostały odebrane do placówek opieki zastępczej), czy też wyjściu z systemu pomocy społecznej. (…) Poniżej przedstawiamy Państwu zagadnienia prawne dotyczące tego tematu – wspieranie rodzin przez pracę z asystentem, jak i odmiany asystentury. (…)”.

Fragment Wstępu

 

 

 

 

 

Praca socjalna w praktyce asystenta rodziny : przykład Podejścia Skoncentrowanego na Rozwiązaniach / Izabela Krasiejko. - Wyd. 2. uaktualnione. - Katowice : "Śląsk" Wydawnictwo Naukowe, 2013.

„Asystentura rodziny sama w sobie wpisuje się w koncepcję zmiany systemu pomocy rodzinie poprzez oddzielenie pracy socjalnej od świadczeń pieniężnych. Daje możliwość jakościowej, pogłębionej pracy z klientem poprzez zwiększenie czasu pracy i częstotliwości spotkań. Jeśli dodatkowo podstawy metodyki pracy asystenta rodziny oprzemy na Podejściu Skoncentrowanym na Rozwiązaniach, to ułatwi to przestrzeganie zasad, istotnych w zawodach związanych z niesieniem pomocy, takich jak: poszanowanie godności ludzkiej, indywidualizacja udzielanej pomocy, maksymalne zwiększanie samostanowienia klienta, praca na jego własnych zasobach, wzmacnianie klienta.

Książka zawiera charakterystykę wielu metod Podejścia Skoncentrowanego na Rozwiązaniach, które można zastosować w pracy z całą rodziną, jej poszczególnymi członkami, w tym z dziećmi i młodzieżą. Zostały przedstawione również przykłady działań. Czytelnik znajdzie tu opis asystentury rodziny prowadzonej z wykorzystaniem elementów koncepcji budowania rozwiązań w dwóch polskich ośrodkach pomocy społecznej. Ponadto – przykłady planów pracy z rodziną oraz sprawozdania z ich realizacji.

Pozycja niezbędna asystentom rodziny, pracownikom socjalnym, pedagogom i psychologom, pracownikom naukowym i studentom pedagogiki oraz pracy socjalnej, konsultantom Podejścia Skoncentrowanego na Rozwiązaniach”.

Z okładki książki

 

Pomoc, wsparcie społeczne, poradnictwo : od teorii do praktyki / red. nauk. Magdalena Piorunek. Toruń : Wydawnictwo Adam Marszałek, cop. 2014.

„Niniejsza publikacja jest ważnym dyskursem naukowym w czasach rozpowszechnionej kultury indywidualizmu. Redaktor Magdalena Piorunek stawia pytania o stan, uwarunkowania i możliwości pomocy psychopedagogicznej, pomocy socjalnej, zinstytucjonalizowanego poradnictwa, pomocy związanej z terapią, rehabilitacją i kryzysami w życiu człowieka. Zadaje bardzo istotne pytania o to, kto, co i na ile kreuje współczesne doświadczane i praktykowane scenariusze biograficzne Polaków i dlaczego brak jest ogólnopolskich badań empirycznych w tym zakresie”.

Z recenzji prof. zw. dr hab. Krystyny Marzec-Holki

 

 

 

 

 

Uzależnienia behawioralne : wybrane aspekty / redakcja naukowa Mariusz Z. Jędrzejko, Mirosław Kowalski, Bronisław P. Rosik. - Wyd. 2 - zm., poszerz., uzup. - Pułtusk : Akademia Humanistyczna im. Aleksandra Gieysztora ; Warszawa : Oficyna Wydawnicza Aspra-JR, 2015.

„(…) w działaniach pomocowych bardzo często skupiamy się na zachowaniu negatywnym (w tym przypadku na uzależnieniu i jego skutkach). Tymczasem każdy ma pewne cechy, które pozwalają tak działać. Pracując np. z hazardzistą warto skoncentrować się na tym, jak to robi (jaki ma potencjał, zasoby) że starcza mu pieniędzy na gry. Następnie należy popracować nad tym, jak można by te cechy wykorzystać w inny sposób, by doprowadziły do zachowania pozytywnego. (…)”.

Rozdział 10. „Uzależnienia behawioralne- wybrane metody pracy asystentów rodziny”

Katarzyna Wasilewska-Ostrowska, s. 290

 

 

 

 

Oprac. A. Wesołowska

Copyright