Fonoholizm

 

Być (nie)zwykłym wychowawcą : scenariusze lekcji wychowawczych dla uczniów klas starszych szkoły podstawowej oraz szkół ponadpodstawowych / Anna Konarzewska. Warszawa : Warszawska Firma Wydawnicza, 2019.

Prezentowana publikacja to zbiór scenariuszy na lekcję wychowawczą, odpowiadającą oczekiwaniom współczesnej młodzieży. Poruszane są tutaj zagadnienia bardzo ważne,a jednocześnie trudne: bliższe poznanie uczniów, nawiązanie z nimi więzi i zbudowanie relacji pozwalającej na rozmowę na każdy temat. Jeden ze scenariuszy porusza temat: Fonoholizm – czyli przyklejeni do telefonów.

Z okładki książki

 

 

 

 

 

Epidemia smartfonów : czy jest zagrożeniem dla zdrowia, edukacji i społeczeństwa? / Manfred Spitzer ; przełożyła Małgorzata Guzowska. Słupsk ; Warszawa : Dobra Literatura, 2021

Niniejsza książka jest już moją czwartą publikacją na temat wpływu nowych mediów elektronicznych na człowieka, w szczególności na dzieci i młodzież. Pierwszy i najważniejszy powód jej napisania jest bardzo prosty – w ciągu minionych trzech lat zdobyliśmy bardzo wiele nowych danych. Kolejne fakty z całą mocą uświadomiły nam zakres szkód wyrządzanych przez te urządzenia: wzrost krótkowzroczności w Korei Południowej (ze zwyczajowych 1-5%) do ponad 90% u ludzi poniżej 20. roku życia, podwojenie liczby samobójstw dziewcząt w Stanach Zjednoczonych w ciągu 7 lat i ogólnoświatowy wpływ na 200 politycznych wyborów (w tym na wybór Trumpa i Brexit). Wszystko to są poważne sprawy, których nie można i nie wolno nam bagatelizować. Cyfrowa technologia informacyjna ma liczne „działania niepożądane”, od szkód zdrowotnych przez zakłócenie procesów edukacyjnych po utratę miejsc pracy i idącej za tym podstawy wspólnego życia.

Fragment Przedmowy

 

 

 

Jak rozpoznać i pokonać uzależnienie od smartfona : praktyczne wskazówki i ćwiczenia / Hilda Burke ; przedkład Agata Trzcińska-Hildebrandt. Warszawa : Wydawnictwo Zwierciadło, 2021.

Smartfon to potężne urządzenie, które z pewnością na wiele sposobów poprawiło twoje życie, ale korzystanie z niego może zabierać zbyt wiele czasu.

Ta książka jest dla ciebie, jeśli:

·         Twój dzień jest wypełniony niekończącym się sprawdzaniem nowych wiadomości,

·         Brak powiadomień czy esemesów wzbudza twój niepokój,

·         Nie możesz powstrzymać się od dawania polubień,

·         Nie kontrolujesz czasu spędzonego na czatach czy w internecie,

·         Grasz lub oglądasz seriale  i czujesz, że jeśli nie dokończysz, to „świat się zawali”.

Uzależnienie od telefonu jest podobne do uzależnienia od hazardu i nadużywania alkoholu. Może przytrafić się każdemu. Jego konsekwencje obejmują stres, depresję, bezsenność i nie tylko. Niniejszy poradnik pokazuje, jak zrozumieć nałogowe zachowania i jak one kontrolują nasze życie. Wykorzystując praktyczne wskazówki i interaktywne ćwiczenia, można powstrzymać niezdrowe nawyki i odzyskać wewnętrzny spokój.

Z okładki książki

 

Jak zerwać ze swoim smartfonem / Catherine Price ; z języka angielskiego przełożyła Katarzyna Różycka. Katowice : Wydawnictwo Sonia Draga, 2018

Inteligentny, nieco prześmiewczy, ale trafiający w punkt poradnik. Autorka, korzystającz wyników badań z dziedziny uzależnień i neuroplastyki, przedstawia praktyczny plan działania, dzięki któremu wyzwolisz się z uzależnienia od telefonu i podejdziesz do roli technologii w swoim życiu w pełni świadomie.

Najnowsze badania dowodzą, że długie godziny spędzane ze smartfonem w ręce wpływają negatywnie na zdolność tworzenia wspomnień, kontemplacji, skupienia i przyswajania czytanych treści. Jednocześnie hormony wydzielane na dźwięk dzwonka telefonu podwyższają poziom stresu i są oznaką uzależnienia.

Catherine Price analizuje, w jaki sposób na mózg, ciało oraz na relacje społeczne wpływa bezustanne korzystanie ze smartfonów. Przeprowadza czytelnika przez okres „zerwania”, pomagając wyznaczyć cele i priorytety, zrobić porządek w aplikacjach, ograniczyć ilość e-maili i odpocząć od technologii. W końcu pokazuje również, jak stworzyć nowy, zdrowszy związek z telefonem.

Z okładki książki

 

 

Uzależnienia behawioralne / Iwona Grzegorzewska, Lidia Cierpiałkowska. Warszawa : Wydawnictwo Naukowe PWN, 2020.

W publikacji zaprezentowano informacje dotyczące naukowych modeli przyczyn uzależnień behawioralnych oraz opisano podstawy profilaktyki, poradnictwa i psychoterapii dla osób zmagających się z problemem. Osobna część książki poświęcono poszczególnym kategoriom uzależnień behawioralnych. Opisano problematyczne zachowania związane z : hazardem, nowymi technologiami, zabiegami modyfikującymi ciało, jak uprawianie sportu, opalanie się, poddawanie operacjom plastycznym czy tatuowanie; spożywaniem wysokokalorycznych pokarmów; seksem i pornografią; zakupami; pracą.

Książka jest adresowana do wszystkich zainteresowanych tą problematyką, zwłaszcza do tych, którzy chcą bardziej wnikliwie przyjrzeć się własnym zachowaniom, temu, co ich niepokoi lub zastanawia w sposobie korzystania z internetu, pracowania, robienia zakupów czy uprawiania sportów. Przede wszystkim jednak kierowana jest do studentów psychologii, pedagogiki, socjologii klinicznej i nauk o zdrowiu oraz praktyków nie tylko różnych ośrodków terapeutycznych i zajmujących się szeroko rozumianym zdrowiem psychicznym, lecz także instytucji opiekuńczych, wychowawczych i szkolnych. Na jej podstawie można zrewidować mity i przesądy na temat własnego stylu i korzystania z dóbr tak obficie współcześnie oferowanych.

Z okładki książki

 

Uzależnienia 2.0 : dlaczego tak trudno się oprzeć nowym technologiom / Adam Alter ; tłumaczenie Aleksander Gomola. Kraków : Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, copyright 2018.

Żyjemy w epoce uzależnień. Obsesyjnie sprawdzamy, czy pojawiła się nowa wiadomośćw naszej skrzynce mailowej, wpis na Facebooku albo polubienie na Instagramie. Godzinami oglądamy kolejne odcinki seriali i filmiki na YouTubie. Średnio przez trzy godziny każdego dnia wpatrujemy się w ekrany naszych smartfonów. Prawie połowa z nas nie wyobraża sobie bez nich życia, a dzieci wychowane w świetle ekranów nie potrafią budować więzi z rówieśnikami w świecie rzeczywistym.

Adam Alter przekonuje, że w odpowiednich okolicznościach każdy z nas może się uzależnić, a twórcy nowych mediów dbają o to, by pokus stworzyć  jak najwięcej. Odsłaniając mechanizmy uzależnień behawioralnych, autor wyjaśnia, dlaczego tak trudno się oprzeć udogodnieniom oferowanym przez współczesne technologie.

Uzaleznienia 2.0 tłumaczą, w jaki sposób możemy bardziej świadomie korzystać z nowych mediów, a dzięki temu łatwiej się komunikować, zarządzać finansami i wytyczać granice między pracą a rozrywką. Pokazują, jak zmniejszyć wpływ nowych uzależnień na nasze zdrowie.

Z okładki książki

 

 

Opracowała

Bogumiła Pawłowska

 

Copyright